İnceleyin Araç Muayene Randevu Alma İşlemini Ücretsiz Yapın

Tüvturk

tuvturkBelirli periyodlarda yapılması gereken araç muayene işlemini uluslararası standartlarda gerçekleştiren Tüvturk, trafik ve araç güvenliği konusunu amaçlayan ; tarafsız, bağımsız, güvenilir ve araç muayene konusunda uzman bir kuruluştur.
Ülkemizde araç muayenesi, 1985 yılına kadar 6085 sayılı Trafik Kanunu gereği Karayolları Genel Müdürlüğü, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu temsilcilerinden oluşan komisyon tarafından gerçekleştirilmiştir. 1985 yılından sonra ise, yasa değişikliğiyle bu görev tamamen Karayolları Genel Müdürlüğü’ne devredilmiştir
19 Aralık 2004 tarihinde yapılan ihale ile araç muayene istasyonlarının işletilmesi özelleştirilmiştir. Bu ihalede en yüksek teklifi 613.5 milyon dolar ile Doğuş Otomotiv – Akfen Holding – TÜV SÜD konsorsiyumu vermiştir. Devir işlemi ile ilgili süreç devam ederken, konsorsiyum üyeleri projeyi yürütmek üzere TÜV Taşıt Muayene İstasyonları Yapım ve İşletim A.Ş.’yi (TÜVTURK) kurmuştur
Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun 14 Şubat 2005’te satışını onayladığı, araç muayene istasyonları /hizmetinin özelleştirilmesine ilişkin olarak, I. Ve II. Bölge Araç Muayene İstasyonlarının Yapımı, Bakımı ve İşletilmesi Hizmetlerine ilişkin imtiyaz sözleşmeleri (araç muayene istasyonlarının işletme hakkının 20 yıl süreyle devrine ilişkin imtiyaz sözleşmesi) 15 Ağustos 2007'de devredildi. En yüksek teklifi veren Afken-Doğuş-TÜVSÜD Ortak Girişim Grubu’nun kurmuş olduğu TüvTurk Kuzey Taşıt Muayene İstasyonları Yapım ve İşletim A.Ş ile T.C. Ulaştırma Bakanlığı Bakanlığı ve Özelleştirme İdaresi Başkanlığı arasında imzalar atılmış oldu.
T.C. Ulaştırma Bakanlığı Kara Ulaştırması Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen ‘’Araç Muayene İstasyonları’nın Yenilenmesi Projesi’’ kapsamında açılan istasyonlar, TS EN ISO/IEC 17020 ‘’Çeşitli Tipteki Muayene Kuruluşlarının Çalıştırılması İçin Genel Kriterler’’ (A tipi muayene kuruluşu) standartlarına uygun olacak ve yetkili akreditasyon kuruluşu tarafından akredite edilecekler. Bu istasyonlarda uluslararası standartlarda araç muayenesi hizmeti verilecek ve yükselen muayene standartları sayesinde trafikte seyir güvenliği artacaktır.
Ocak 2008 'de Elazığ’da ilk araç muayene istasyonu hizmete açılmıştır. Daha sonra sırasıyla Trabzon (Şubat 2008), Kırklareli (Mart 2008) , Tekirdağ (Mart 2008), Niğde (Nisan 2008) , Gaziantep, Denizli, Adana illerindeki araç muayene istasyonları açıldı . Değişik tarihlerde açılan araç muayene istasyonları ile nerdeyse tüm Türkiye'de hizmet verilebilir bir duruma gelinmiştir.
TÜVTURK İstasyonları’nda, periyodik araç muayenesi, egzoz emisyon muayenesi, yola elverişlilik muayenesi, özel muayene (tadilat sonrası ve zorunlu muayene) hizmetleri verilmektedir. Egsoz emisyon testi ve yol uygunluk belgesi hizmetleri, Araç Muayene İstasyonu açılmasından sonra gerekli prosedürlerin tamamlanmasını takiben verilmeye başlanacaktır. Bu nedenle bu hizmetler yeni faaliyete geçen istasyonlarda ilk günlerde verilemeyecektir.

TÜVTURK Tesisleri

tuvturk-arac-muayene-tesisleriTÜVTURK Tesisleri, en az bir en çok altı adet muayene kanalından oluşan istasyon alanı ile idare binasını içeren alandan oluşur. TÜVTURK Araç Muayene İstasyonları’nda araç muayenesi dışında; egzoz emisyon muayenesi, yola elverişlilik muayenesi, özel muayene (tadilat sonrası muayene ve zorunlu muayene) gibi hizmetler verilmektedir. İstasyonlarımızda sunulan tüm hizmetler; uluslararası ISO 17020 Standartları çerçevesinde, Merkezi Kalite Yönetimi birimi tarafından belirlenen kalite standartları ekseninde, TÜVTURK’ün denetimi altında olacaktır.
ISO 17020 Standardı
TÜVTURK Araç Muayene İstasyonları’nın Kalite Yönetim Sistemi’nin temelini ISO 17020 Standardı oluşturmaktadır. Bu standart; malzemelerin, ürünlerin, tesislerin, süreçlerin, iş prosedürlerinin veya hizmetlerin şartlara uygunluklarını tayin eden kuruluşların fonksiyonlarını kapsar. Standart temel olarak 14 farklı bileşene ilişkin esasların çerçevesini çizer. Bu bileşenler aşağıdaki gibidir:

Türkiye genelinde 81 ilde 189 adet sabit ve 80 adet gezici araç muayene istasyonu ile birlikte toplam 269 noktada hizmet verilecektir.Araç muayene hizmeti en ücra noktalara kadar taşınmış olacaktır.
Nüfusun yoğun olduğu illerde uzun bekleme kuyruklarını minimize etmek amacıyla araç kapasitesini karşılayacak sayıda muayene istasyonu ve muayene kanalı bulunacaktır.
Mevcut yöntemlerle yapılan şase, motor, plaka ve görüntü kontrolü daha da ileriye taşınarak kontrol ve test cihazları eşliğinde araçların gerçek durumu tespit edilecek ve ağır kusurlu veya emniyetsiz durumda olan araçlara onay verilmeyip bir aylık süre içinde gerekli tamiratın yaptırılması sağlanacaktır.
Muayenede başarılı olan araçların ön plakaları üzerine, bir sonraki araç muayene tarihini belirleyen muayene etiketi yapıştırılacaktır. Ayrıca muayene sonucunu gösteren Muayene Raporu hazırlanıp müşterilere teslim edilecektir.
Avrupa Birliği ülkelerine yük nakli yapan ağır tonajlı ticari araçlar genel teknik muayeneleriyle birlikte yola elverişlilik belgelerini de TÜVTURK İstasyonları’ndan temin edebileceklerdir.
Araç muayene hizmeti yanında egzoz emisyon muayene hizmeti de verilecektir.
Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü ile imzalanan protokole göre, yaklaşık 1500 kişiye teknik eğitim verilecektir.
İstasyonlarda çalışan personel 3 ay boyunca teorik ve pratik eğitimlerden geçecek ve tüm teknik personel, “Araç Muayene Yetki Belgesi” alacaktır.
Araç muayenesi ile ilgili veriler elektronik ortamda kayıt altına alınacaktır. Elde edilecek istatistiki veriler sayesinde, Türk otomotiv sektörüne önemli ipuçları sağlanacaktır.

TÜVTURK Gezici Araç Muayene İstasyonları

gezici-mobil-arac-muayene-istasyonuGezici araç muayene istasyonları, sabit muayene istasyonu bulunmayan ilçe merkezlerini düzenli bir şekilde muayene hizmeti sunmak üzere ziyaret eden, tüm gerekli teknik donanıma sahip muayene araçlarıdır.

TÜVTURK Konsorsiyumu

Doğuş Otomotiv

Türkiye’nin en büyük otomotiv distribütörlerinden biri olan Doğuş Otomotiv, binek araç, hafif ticari araç, ağır vasıta ile endüstriyel motorlar segmentinde 13’ten fazla uluslararası markanın 75’i aşkın yakın modelini Türkiye otomotiv pazarına sunmaktadır. Doğuş Otomotiv dünyayla eş zamanlı olarak Türk otomobil pazarına sunduğu Volkswagen Binek Araç, Volkswagen Ticari Araç, Audi, Porsche, Bentley, Lamborghini, SEAT, Skoda, Scania, Krone, Meiller markalarının satış-servis-yedek parça hizmetlerini ülke geneline yayılmış geniş hizmet ağıyla sağlamaktadır.
Doğuş Otomotiv, Volkswagen Grup markalarının Türkiye temsilcisidir. Otomotiv değer zincirinin tüm halkalarında öncülük anlayışı ile hareket eden ve büyüme yol haritasını bu yönde oluşturan Doğuş Otomotiv, ithalat ve distribütörlük faaliyetlerinin yanı sıra; üretim, otomotiv finansmanı, yedek parça ve aksesuar ticareti, filo kiralama ve sigorta gibi tamamlayıcı hizmet alanlarında da faaliyet göstermektedir.

Bridgepoint

İstanbul, Londra, Frankfurt, Paris, Milan, Madrid, Varşova ve Helsinki'de de ofisleri bulunan Londra merkezli bir özel sermaye fonudur. 25 yıllık geçmişi boyunca Bridgepoint çeşitli sektörlerde büyüme potansiyeline sahip şirketlere 12 milyar Avro değerinde sermaye yatırımı yapmış ve bugün de 5 milyar Avro değerindeki BEIV adlı 4. fonunu yönetmektedir.

TÜV SÜD Grubu

140 yıllık bir geçmişe sahip Almanya menşeli TÜV SÜD grubu, dünya çapında 130 noktada faaliyet göstermektedir. Sanayi ve ulaştırma alanlarında teknik denetim hizmetleri veren TÜV SÜD, 10.000’den fazla çalışanı, 1.2 milyar USD cirosuyla uluslararası alanda lider bir kuruluştur.
www.tuv-sud.com.tr

Ülkemizde yüksek standarlarda araç muayenesi hizmetini gerçekleştirilmesini sağlayan TÜVTURK 'e muayenesi.net sitesi olarak bizde teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Araç Muayene Randevusu Alma İşlemi Artık Kolay